Az oka az adatvédelemre vezethető vissza.
A keresőóriás folyamatosan fejleszti az Androidot, hogy minél biztonságosabb legyen, ezzel együtt változnak az adatvédelmi irányelvek is. Nem sok olyan változás volt eddig, ami ennyire megbolygatta volna az alkalmazások „állóvizét”. Ez most egy ilyen intézkedés, ugyanis a Play Store kínálatból le fog kerülni az összes hívásrögzítő applikáció.
A cég már korábban is tett arra irányuló lépéseket, hogy elvegye a fejlesztők kedvét a hasonló programok készítésétől. Az alkalmazáskészítők viszont találtak egy kiskaput, aminek segítségével továbbra is használhatók voltak app-jaik. Az Accessibility API volt ez a rés a pajzson, amivel továbbra is felvehetők voltak a beszélgetések. Az új szabályzat bevezetésével, ami május 11-én lép életbe, ezt fogja meggátolni a Google.
A keresőóriás, az ügy kapcsán elmondta, hogy ez az API-t nem a telefonbeszélgetések rögzítésére találták ki, és nemtetszését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a fejlesztők visszaéltek ezzel a lehetőséggel. A Google korábban is hozott már meg hasonló döntést, így az érintett alkalmazáskészítőket nem érhette nagy meglepetés. Android 10-től felfele, egyébként is tiltva volt a hívások felvétele.
Fontos megemlíteni, ez nem azt jelenti, hogy megszűnne a beszélgetések rögzítésének lehetősége. Vannak szoftveres megoldások, amik nem a fenti API-t használják a felvételhez, valamint vannak előre telepített szolgáltatások, amik külső segítség nélkül is rögzíteni tudják a hívásokat.
A Pixelnek (Google által gyártott eszköz), és a Xiaominak is van már kész megoldása a beszélgetés felvételére. Ezekben az esetekben nem az Accessibility API-val való visszaéléssel van megoldva a rögzítés, így nem sértik a szabályzatot.
Az, hogy a hívásrögzítést pont a Google kínálja fel nekünk, miközben az alternatívákat adatvédelmi aggályok miatt tiltja, különösen visszássá teszi a helyzetet.